TEČNIM KOKAINOM NATAPAO STVARI, POKUŠAO DA UĐE U SRBIJU Otkrivene 4 TEHNIKE za šverc droge iz Južne Amerike – jedna je posebno SUROVA!
Uspon organizovanih kriminalnih grupa sa Zapadnog Balkana u Južnoj Americi ne može da se pripiše samo “povoljnim lokalnim uslovima”, već ključnu ulogu u njihovom uspehu igra i usavršavanje metoda trgovina drogom. Europol napominje da je korupcija ključni faktor koji omogućava “kriminalnu infiltraciju” u ključne evropske ljude. Radnici u lukama, osoblje u brodarskim kompanijama, špediteri, transportne kompanije, organi reda, carina – veoma su podložni korupciji.
Ovo se, između ostalog, navodi u najnovijem istraživanju Globalne incijative protiv transnacionalnog kriminal (GI-TOC). O vezi između zemalja Zapadnog Balkana i Južne Amerike.
“Otprilike 80 odsto legitimno uvezene robe se transportuje morskim putem, a pomorske rute su takođe popularne za trgovinu drogom. Posebno kokainom. Prema izveštaju Ujedinjenih nacija za drogu i kriminal, 2021. godine je gotovo 89 odsto zaplenjenih količina kokaina proteklo pomorskim putem”. Navodi se u izveštaju GI-TOC., piše Kurir.
Istraživanje ukazuje da su kriminalne organizacije koristile ili pokušale da koriste različite tehnike za transport kokaina iz Južne Amerike u druge delove sveta uključujući brodove sa kontejnerima, brze čamce, jedrilice, ribarske brodove, komercijalne brodove, polu-podmornice i bespilotne letelice na vodi.
Luke širom Evrope
Kriminalne organizacije sa Zapadnog Balkana šalju svoje pošilje kokaina kroz oba okeana – Atlanski i Tihi, ali i kroz Kapisko more.
Luke koje organizovane kriminalne grupe koriste su:
- Antverpen (Belgija)
- Roterdam (Holandija)
- Alhesiras (Španija)
- Valensija (Španija)
- Đoju Tauro (Italija)
- Hamburg (Nemačka)
- Ploče (Hrvatska)
- Rijeka (Hrvatska)
- Bar (Crna Gora)
- Drač (Albanija)
- Pirej (Grčka)
- Solun (Grčka)
- Konstanca (Rumunija)
- Varna (Bugarska)
Četiri tehnike transporta kokaina
GI-TOC u svom izveštaju ističe da se “u mnogim slučajevima”, kokain skriva u strukturi kontejnera – podovima, zidovima.
“Kontaminacija kontejnera se ponekad vrši i pomoću tehnike “rip on/drip off”. Koja podrazumeva kontaminaciju legalne pošiljke kokainom bez znanja brodske kompanije. I to pre nego što se pošiljka preuzme na krajnjoj destinaciji.
Operativci otvore pečate zatvorenih kontejnera i zamene ih replikom. U velikim evropskim lukama, grupe sa Zapadnog Balkana, dobro su obučene za preuzimanje kokaina.
Ovi takozvani “prikupljači” postavljaju lažne pečate nakon što uklone svoj plen kako bi izbegli ostavljanje dokaza o provaljivanju u kontejner.
Čak i u slučaju otkrića od strane nadležnih, kokain koji je na ovaj način poslat ne može lako da dovede do vlasnika”. Navodi se u izveštaju.
Tehnika 1: Tečni kokain
U izveštaju se navodi da su u novembru 2021. godine, Franc Malo i Gentjan Meta, dvojica Albanaca sa istorijom krijumčarenja narkotika, stigli u Peru pod izgovorom da su turisti.
“Nakon toga, pregovarali su sa jednim lokalcem kako bi prokrijumčarili 2.2 tone tečnog kokaina skrivenog u limenkama sa belim lukom. Krajnja destinacija je trebalo da bude Roterdam, međutim, operacija je presretnuta od strane peruanskih vlasti, a pošiljka je zaustavljena”, navodi se u istraživanju.
Prema istraživanju, organizovana kriminalna grupa “Grupa Amerika”, koju predvodi Zoran Jakšić, je koristila ovu metodu od kraja 1990-ih godina, pokušavajući da prokrijumčari kokain iz Perua u kontejnerima za dezodoranse, bocama vina i sprejevima.
“Pretvaranje kokaina u tečnost, ali i druge hemijske metode za maskiranje kokaina su najteži oblici trgovine drogom za policiju da otkrije”, navodi se u istraživanju.
“Albanska policija je 2015. godine otkrila laboratoriju za kokain u selu u blizini Elbasana. Ova laboratorija je napravljena kako bi ekstrahovali kokain iz tečnog stanja, ali iz natopljene odeće. Dvojica kolumbijskih hemičara su uhapšena u laboratoriji”, navodi se u istraživanju.
Slučaj “tečni kokain” otkriven i u Srbiji
Pre samo četiri godine, 2021. godine, na beogradskom aerodromu je uhapšen državljanin Severne Makedonije albanske nacionalnosti. Koji je pokušao da u Srbiju unese pun kofer garderobe natopljene kokainom.
On je putovao iz Ekvadora, preko Amsterdama. Na skeneru, garderoba koja se nalazila u njegovom prtljagu je pokazivala neobičnu boju. Zbog čega su carinici odlučili da sprovedu detaljan pregled.
Čim je muškarac otvorio kofer, osetio se jak miris kiseline a garderoba je bila vlažna i teža nego obično.
Osim garderobe, u prtljagu nije bilo ničeg – ni obuće, ni pribora za ličnu higijenu.
“Na pitanje carinika zašto su stvari vlažne, putnik je izjavio da je u zemlji iz koje dolazi visoka vlažnost. Pa oprane stvari nisu stigle da se osuše. Zbog sumnje da je garderoba natopljena nekom psihoaktivnom supstancom, carinici su izvršili preliminarni test na prisustvo narkotika. Koji je pozitivno odreagovao, pa je o slučaju odmah obaveštena policija”., naveli su tada iz Uprave carine Republike Srbije.
Tehnika 2: “Rip on/Drop off”
Zbog tehnike “rip on/drip off” uhapšen je crnogorski državljanin, Goran Gogić, bivši bokser u teškoj kategoriji. On je optužen u oktobru 2022. godine za krijumčarenje više od milijardu dolara vrednog kokaina iz Kolumbije u Evropu preko SAD. To je jedna od najvećih zaplena kokaina od strane američkih vlasti.
“Plan je uključivao upotrebu teretnog broda MSC Gayane, sa timom od osam pomoraca. Pomorci, od kojih je šestoro bilo iz Crne Gore, a dvoje iz Nezavisne Države Samoa, izvršili su “rip on/drop off” operaciju. Oni su na više lokacija u blizini južnoameričke obale utovarili drogu na brod koristeći brze čamce.
Zatim su kokain sakrili unutar kontejnera koristeći falsifikovane pečate kako bi prikrili tragove. Međutim, kokain je otkriven u američkoj luci Filadelfija.
Gogić je uhapšen tri godine kasnije kada je pokušao da se ukrca na let na Međunarodnom aerodromu u Majamiju”, navodi se u istraživanju.
U Kolumbiji, tehnika “rip on/drop-off” poznata je kao tuleo, ili kao korišćenje tulerosa – ljudi koji isporučuju drogu na kontejnerske brodove na moru.
Mafijaši regrutuju pomorce sa Balkana
“Pomorci iz Crne Gore, ali i drugih balkanskih zemalja često su regrutovani od strane mafijaša koji organizuju transporte velike količine kokaina. Južnoafričke vlasti su 2009. godine zaplenile 230 kilograma kokaina u Durbonu u kabini pomorca iz Hrvatske.
Droga je bila spakovana u kofere, torbe i rančeve. Ova zaplena je predstavljala jednu od najvećih u Južnoj Africi. Kokain su na brod ubacili pomorci sa Balkana koje je regrutovala “Grupa Amerika” u luci Buenos Aires.
Konačna destinacija je prvobitno bila Hrvatska, ali je destinacija promenjena na Durbon”, navodi se u izveštaju.
Tehnika 3: Jedrilice
Napredak pomorske tehnologije, kako piše u izveštaju GI-TOC, omogućio je jedrilicama da idu na druga putovanja.
“Jedrilice sada mogu da plove preko okeana, a mnogi od njih kreću iz luka duž južnoameričke obale ka destinacijama u Evropi, Africi, pa čak i Aziji i Australiji. Povećana dostupnost jedrilica je privukla pažnju kriminalnih grupa širom sveta, pa i onih sa Balkana, koje ih koriste za transport kokaina. Jedrilice rutinski opskrbljuju brodove sa kontejnerima pomoću “drop off” tehnike”, navodi se u izveštaju.
Tehnika 4: Luksuzne jahte
Kolumbijska policija je u aprilu 2021. godine uhapsila Ivana Armušu, crnogorskog državljanina nakon što je zaplenjeno skoro pola tone kokaina na luksuznoj jahti.
“On je navodno želeo da trguje tim kokainom. Armuša je živeo luksuznim životom u Kolumbiji skoro tri godine gde je stvorio velike kriminalne mreže”, navodi GI-TOC.
Navodno, upotreba jahti za transport kokaina je dugo bila omiljena kod balkanskih kriminalnih grupa. A često se luksuzne jahte koriste za prevoz kokaina do brodova za transport kontejnera.
GI-TOC navodi da se, pored jahti, koriste i katamarani za krijumčarenje kokaina.
“Nakon presretanja katamarana u portugalskim vodama 2018. godine, sa oko 840 kilograma kokaina poslatih iz Kariba, Europol je 2020. godine objavio razbijanje krijumčarskih grupa sa Balkana, sastavljene od građana Crne Gore, Hrvatske, Srbije i Portugala”, navodi se u izveštaju.Prenosi Kurir, piše Blic.
Uskoro na Hype TV. Kultna emisija Rikošet opet na programu.
DETALJNIJE NA PORTALU RIKOŠET!

Budite uvek informisani
Pratite najnovije vesti iz Rikošet-a. Rikošet nezavisni internet portal. Vesti bez cenzure.
Pratimo se i na društvenim mrežama gde nam možete slati materijale sa lica mesta.
Strogo je zabranjeno preuzimanje teksta u celosti ili njegovih delova bez navođenja i linkovanja izvora Rikoset.rs
Čitajte portal Rikoset.com, najbrži portal u Srbiji i regionu sa najvećim rastućim rezultatima i ekskluzivnim vestima. Zapratite nas i na Instagramu, Facebook, Threads!
Sve najnovije i najbrže vesti iz rubrike crne hronike, sveta pratite jednim klikom.
Rikoset.rs/Blic/Kurir/M.A/N.A
Dodaj komentar